Müşteri Yorumları

İsmail Taşımaz – Satış Sorumlusu – 4/5 ★★★★☆

Et yemeyi her zaman sevmişimdir ama yi pişirilmiş bir et bulmak her zaman mümkün olmuyor malum. Neyse ki Haydar Ocakbaşı var da, keyifle ve ağız tadıyla et yemenin zevkine varabiliyoruz. Kısa zaman önce keşfettiğim Haydar Ocakbaşı’na sık sık gitmeye çalışıyorum, hem yemekleri çok güzel hem de ortamı çok nezih. Üstelik merkezi bir yerde olduğundan da ulaşımı kolay ve buluşmak için harika bir nokta. Tabii ki bir Adanalı olarak beni en çok ilgilendiren kısmı yemekleri, sahiplerinin de Adanalı olduğunu öğrendiğimden beri neden bu kadar iyi olduğunu tabii ki daha iyi anlıyorum. Ayda en az bir kez gerek yalnız gerek arkadaşlarımla gitmeye gayret ediyorum.

Ayşegül Korkmaz – Müşteri Temsilcisi – 5/5 ★★★★★

Her sene düzenlediğimiz şirket yemekleri için, mekan seçmeden önce hep b.r araştırma yaparız. Bu süreçte tabii çalışma arkadaşlarımızla da görüşüyoruz ki, fikir alışverişi yapmak inanılmaz işe yarıyor. Herkesin damak zevki ayrı, sevdiği yemekler farklı, tarzı başka tabii ama geçen sefer gittiğimiz yerden herkesin aynı düzeyde memnun kalması gerçekten bir şanstı. Haydar Ocakbaşı, hem işinin ehli aşçıları, hem mükemmel yemekleri, hem de eğlenceli ortamıyla herkesin zevkine hitap etmeyi başarabilmiş ender yerlerden biri oldu. geniş menüsü sayesinde etin ve kebabın her çeşidini deneme imkanı da bulduk ve her şeyin gayet başarılı şekilde pişirildiğini gördük. Salataları ve mezeleri de iyi olunca yemek tam bir şölene dönüşmüş oldu. bundan sonra sık sık tercih edeceğimiz bir yer Haydar Ocakbaşı.

Cenk Özgören – Makine Mühendisi – 4/5 ★★★★☆

Yaş ilerledikçe, doğum günü kutlamalarının da şekli değişiyor haliyle. Önceden geceye direkt bir barda veya kulüpte başlarken, zamanla yemek yemek ve daha sessiz bir yerde sohbet eşliğinde devam etmek önemli hale gelebiliyor. Bu yüzden de yemek yenecek yerin ne kadar iyi olduğu, yemeklerin kalitesi, mekanın temizliği ve çalışanların özen ve dikkati çok daha önemli hale geliyor. O yüzden de yemekleri lezzetli, garsonları temiz, sakin ama kaliteli bir mekan arayıı başlıyor. Biz de grup olarak böyle bir mekan arıyorduk ki, bir arkadaşımızın doğum günü vesilesiyle mükemmel bir yer bulduk. Haydar Ocakbaşı’nda kutladağımız ilk doğum gününden sonra burası bizim mekanımız oldu.

Elif Çoksever – Yönetici Asistanı – 5/5 ★★★★★

Yıllardır annemle babam evlilik yıl dönümlerini bizimle beraber evde kutlarlar. Hem hep beraber olmak istediklerinden hem de dışarıda yemek yemeyi pek sevmediklerinden annem evde bir şeyle hazırlar. Biz de annemin hiç değilse o gün dinlenmesi ve yemek yapmaması gerektiğini, şöyle rahat rahat arkasına yaslanıp keyfini çıkarması gerektiğini söyleriz ama bir türlü dinletemedik. Neyse ki bu sene babam bu konuda farklı bir yol izlemiş ve annemi dışarı çıkmaya ikna etmiş. Gerçi yine hep beraber çıktık, baş başa değillerdi ama bunu seviyorlar diye işin bu tarafında çok da takılmadık. Babamın bulduğu ve hep beraber gittiğimiz Haydar Ocakbaşı, gerçekten muhteşem bir yerdi. Yemekler acayip lezzetliydi ve tıka basa da doyduk. Üstelik çok güzel de bir akşam geçirdik.

Murat Yılmaztürk – İhracat Uzmanı – 5/5 ★★★★★

Haydar Ocakbaşı, tesadüfen keşfettiğimiz ama çok sevdiğimiz bir yer. Güzel havaya aldanıp kendimizi sokaklara atmıştık. O kadar uzun süre yürüdük ki, yorulmamız kaçınılmazdı. O güzelim havada birdenbire yağmur da başmasaydı iyiydi ama yapacak bir şey yok. Hem ıslanmış hem de acıkmış bir şekilde Karaköy’e inince, hemen bir yerlere oturmak ve güzel bir yemek yemek istedik. Haydar Ocakbaşı’nı da akıllı telefonlar ve sosyal medya sayesinde keşfettik. İyi ki de etmişiz. Bize yağmuru ve üşümeyi unutturdu adeta. Mükemmel yemeklerinin bağımlısı olduk kısa zamanda. Artık sık sık geliyoruz.

Semih Demir – Pazarlama Yöneticisi – 5/5 ★★★★★

Yemek yemeye her zaman çok düşkün olmuşumdur. Hele ki işinin ehli aşçılardan, ustalardan yemek yemek en büyük zevkimdir. Yemek için gerekirse yol bile giderim. Daha önce de en güzel kebapları yiyebilmek için Adana’ya, Urfa’ya seyahat etmişliğim vardır. Bu huyumu bilen arkadaşlarım da bana yeni açılan yerler, güzel mekanlar, isim yapmış veya kenarda köşede kalmış ama müthiş lezzetli yerler önermeyi iş edinmişlerdir. İşte Haydar Ocakbaşı ile bu sayede tanıştım. Bir arkadaşım “sen kesin çok seversin” diye tavsiye etti, kaçırır mıyım, hemen gittim, denedim. Gerçekten müthişti. Bir kere klasik kebapların özel baharatlarla hazırlanmış olması beni cezbetti. Gerçekten çok lezzetliydi. Onun dışında mezeler, salatalar ve tatlılar gerçekten ana yemekler kadar özenli hazırlanmıştı. Adeta tek başlarına bir yemek gibiydiler. Acayip keyif aldım yemekten. Bundan sonra favori mekanlarımdan biridir.

Seçil Hiper – İnsan Kaynakları Uzmanı – 4/5 ★★★★☆

İstanbul’a her geldiğimde arkadaşlarım beni başka bir yere götürürdü. Hem gezmey geldiğim için, hem de her seferinde onlar da farklı yerler görmek istedikleri için genelde bu şekilde planlar yaparlardı. Son gelişimde yemek için gittiğimiz Haydar Ocakbaşı’nı hepimiz o kadar çok beğendik ki, artık her gelişimde yemek için muhakkak oraya gidiyoruz. Aslında tesadüfen keşfettikleri bir yer olmasına rağmen, bağımlısı olmuşlar. Yemekler çok lezzetli, ortamı güzel ve nezih olduğundan ben de gitmekten keyif alıyorum haliyle. Bir de tıka basa yemesek iyi olacak ama tutamıyoruz kendimi işte ne yapalım.

Fatih Tekcan – Yazılım Mühendisi – 5/5 ★★★★★

Geçen hafta çalıştığım yerde yabancı misafirlerimiz vardı. Bu kez, daha ziyade benim bölümümle işleri olduğundan ben ağırlamak ve gezdirmek istedim. Tabii bir Türk adeti olarak da güzelce yedirmek içirmek de şart olduğundan, gerçekten lezzetli yemekleri olan temiz ve güzel bir restoran bulmam gerekti. Neyse ki, yakın bir arkadaşım çok gezdiğinden bir sürü güzel yer bilir. Ona sordum hemen, acayip güzel bir yer önerdi. Telefonda da çok övmüştü, abartıyor sanmıştım cidden. Ama yemekleri tadınca hiç de abartmadığını anladım. Bundan sonra sık sık tercih edeceğim de kesin.

Melis Yıldırım – Satın Alma Uzmanı – 4/5 ★★★★☆

Aslında eti çok da fazla sevmem ama iyi pişirilmiş olana da hayır diyemem. Bu konuda çok seçici olduğumu bilen arkadaşlarım, benimle bir yere gidecekleri zaman muhakkak orayı daha önce denerler ve birlikte gitmeden önce fikir sahibi olurlar. Geçenlerde gittiğimiz Haydar Ocakbaşı’ndan o kadar övgüyle bahsettiler ki, önce biraz abarttıklarını düşündüm doğrusu. Ama tadınca ve her masaya gelen yemekte aynı güzel lezzeti, mükemmel özeni ve temizliği görünce ben de hak verdim. Haydar Ocakbaşı, kesinlikle İstanbul’da yenecek en güzel kebapları ve pideleri yapan yer. Et sevmeyen, aradığı tadı bulamamış, yan ürünlerden ve mezelerden memnun kalmamış herkesi tadlarıyla baştan çıkaracağı kesin. Künefesinin tadına ise muhakkak bakılmalı.