Hakkımızda

1998 yılından bu yana İstanbul’da misafirlerine hizmet veren Haydar Ocakbaşı, kebap ve etin en güzel olduğu yerde doğmuştur. Adanalı bir ustanın elinde şekillenen ve ilk olarak Adana’da hizmet vermeye başlayan Haydar Ocakbaşı’nın ünü kısa sürede doğduğu toprakları aşmıştır. Haydar Ocakbaşı’nın sahibi olan bu mütevazi aile, eti en iyi şekilde işlemeyi ve sanki evlerinde misafir ağırlıyormuş gibi sunmayı düstur edinmişlerdir.

Et ve kebap diyince akla ilk gelen yerlerden biri olmak kolay değildir. Bu hem zamana bağlıdır hem de gerçekten mükemmel bir aşçılık gerektirir. Haydar Ocakbaşı’nda bu ikisi de bol miktarda bulunmaktadır. Uzun zamandır korudukları “en iyi” sıfatını devam ettirme konusunda da çok başarılı olan aile, bu markayı ince ince dokuyarak bu seviyeye ulaştırmıştır. Gerek Adana’da gerekse İstanbul’da özel marine edilmiş etler, serbest dolaşan hayvanlardan temiz ve özenli şekilde elde edilen ürünlerden hazırlanmış sipesyaller, günün her saatinde servis edilmektedir.

ho2-slider-1

Yakında Ankara ve İzmir’de de şube açacak olan Haydar Ocakbaşı, Türkiye’nin dört bir yanındaki et severlere hizmet vermeyi amaçlamaktadır. Klasik şekilde pişirilmiş ve hazırlanmış yemeklerin yanında, özel olarak marine edilmiş, dinlendirilmiş ve ızgara edilmiş yemekleri ile ün salmıştır. Şu anda ülkenin dört bir yanından bu özel kebapların tadına bakmak için gelen turistler bulunmakta ve hepsi de tattıkları yemeklerden memnun şekilde ayrılmaktadır. Bu ünü her geçen gün daha da arttıran ve her zaman hak etmek için elinden gelenin en iyisini yapan Haydar Ocakbaşı ailesi, temiz ve güler yüzlü personeliyle kenetlenerek en iyi hizmeti vermeyi açamlamaktadır. Çalışmalarının faydasını gören ve meyvelerini kısa zamanda toplayan Haydar Ocakbaşı, misafirlerinin evinde hissettiği, grupların ve ailelerin olduğu kadar tek başına gelen ve mükemmel yemeklerin tadına bakmak isteyenlerin ve değişik kültürlerden ve ülkelerden ziyarete gelen turistlerin de severek tercih ettiği bir yer olmayı başarmıştır.

Her geçen gün daha iyi olmayı amaçlamış Haydar Ocakbaşı, gerek arkadaş gruplarının gerek küçük veya kabalık ailelerin gerekse baş başa yenebilecek yemeklerin adresi olmayı her zaman başarmıştır. Büyük, küçük herkesin severek yediği yemekler, salatalar ve mezeler sunan restoran temiz ve lezzetli olmayı her zaman en önemli özellik olarak görmüştür. Kebabın tarihi yeniden yazılmış, en güzel eşlikçiler ve salatalar da bu güzel ve lokum gibi ete eşlik etmek için yaratılmıştır. Bu konuda usta olan ve bu ustalığını her zaman konuşturan Haydar Ocakbaşı, yıllar sonra da aynı şekilde anılmaya, ziyaret edilmeye ve sevilmeye devam edecektir. Ayrıca, bu haklı gururu da sürdürecek ve misafirlerine en iyi hizmeti vermek için her gün daha çok çalışacaktır.